Home    Naše koně    Fotogalerie   Jezdecký oddíl   Ceník   Ke staženi    Kontakt


Aktuálně

Říjen 2024
Již můžete posílat přihlášky na podzimní příměstský tábor u koní 2024.

Uskuteční se v termínu:
  29.10.-30.10.

Přihlášku můžete najít
v sekci Ke staženi.

Než vyrazíme do terénu:


Rozhodli jsme se vyzkoušet putování na koni, nebo jen krátkou vyjížďku. Měli bychom se tedy poučit o tom, jak se na jízdu na koni správně připravit a co od této zkušenosti můžeme očekávat. V první řadě si musíme uvědomit, že kůň, ačkoli je to krásné a inteligentní zvíře, je především průměrně 400 kilová hora svalů s obrovskou silou, která nás může vážně poranit, nebo i zabít, pokud nebudeme dodržovat pravidla bezpečnosti. Zacházet s koněm není tak jednoduché, jak může na první pohled vypadat. Vypracovali jsme pro vás tedy jednoduchý seznam sedmi pravidel bezpečnosti při vyjížďce na koni:


Pravidla bezpečnosti na vyjížďce:


  1. Vždy respektovat pokyny průvodce.
  2. Všichni se musí přizpůsobit nejslabšímu členu skupiny.
  3. Skupina se drží pohromadě a spolupracuje.
  4. Jezdec musí mít vhodnou obuv, oblečení a chrániče.
  5. Nikdy neriskovat a nepřeceňovat své schopnosti.
  6. Jezdec musí být v dobré fyzické a psychické kondici.
  7. Každý musí mít u sebe doklady a telefon.

Aby bylo jasné, co se těmito pravidy myslí a proč jsou důležitá, každé z nich podrobněji vysvětlíme:

  1. PRAVIDLO: VŽDY RESPEKTOVAT POKYNY PRŮVODCE
  2. Jakmile přicházíte do styku s koněm, jste mu vydání na milost a nemilost, neboť on je tisícinásobně silnější, než vy. Stačí jediný nesprávný pohyb a obrovské zvíře se lekne a praští vás hlavou, kopne, nebo se pod vámi na vyjížďce rozcválá a budete se na něm cítit bezmocní.

    Zacházení s koněm není jednoduché a má svá pravidla a úskalí, která chápe jen zkušený člověk, který s koňmi pracuje denně. Proto je bezpodmínečně nutné respektovat pokyny průvodce, který ví, co dělá a vašeho koně dokonale zná a dovede předvídat jeho chování.

    Průvodce vám bude trpělivě vysvětlovat krok po kroku, co máte dělat a na co si máte dát pozor. Nebojte se ho na cokoli zeptat, pokud si v čemkoli nebudete jistí. Je to mnohem lepší, než riskovat a způsobit sobě, či druhým neštěstí.

  3. PRAVIDLO: VŠICHNI SE MUSÍ PŘIZPUSOBIT NEJSLABŠÍMU ČLENU VÝPRAVY
  4. Toto pravidlo platí i v běžné turistice. U turistiky na koních je ještě důležitější, neboť tím, že nepřizpůsobíme tempo chůze nejpomalejšímu na pěší výpravě, vystavujeme tuto osobu pouze přetížení a únavě, ovšem nepřizpůsobíme-li tempo a typ vyjížďky nejslabšímu, či nejméně zkušenému jezdci na koni, vystavujeme ho nebezpečí pádu a tím i úrazu, nebo dokonce smrti. Takže je nutné být ohleduplný.

    Skupina vždy čeká na nejpomalejšího a na nejméně zkušeného člena výpravy.

  5. PRAVIDLO: SKUPINA SE MUSÍ DRŽET POHROMADĚ A SPOLUPRACOVAT
  6. Je nutné vždy vycházet z toho, že kůň je ze své přirozenosti stádové zvíře, řídí se tedy stádovým instinktem, který mu velí vždy se držet s ostatními členy jeho stáda, nebo jinými koňmi a napodobovat jejich jednání.

    V praxi to vypadá tak, že například nastane situace: Skupina čtyř koní jede na výlet, všichni pěkně pohromadě. Jeden neukázněný jezdec pobídne svého koně, protože se chce trochu proběhnout. Kůň vyrazí dopředu, jezdec je ovšem nezkušený a koně přestane ovládat. Kůň se řítí pryč. Ostatní koně to vidí a jelikož jim stádový pud velí držet se pohromadě, také se rozběhnou. Pokud na nich nesedí velmi zkušení jezdci, kteří je dovedou zadržet, rozběhnou se neřízeně i s lidmi na zádech. Vše může dopadnout tak, že všichni spadnou a koně spolu utečou, nedej bože někam na silnici, kde mohou způsobit další neštěstí. Proto je nezbytně nutné, aby se výprava nezkušených jezdců držela vždy pohromadě a aby spolupracovala jako jeden tým.

    Ten, kdo jede vepředu, vždy hlásí těm, co jedou za ním, na co si mají dát pozor - například, že bude projíždět velké auto, aby se nelekli, nebo že napravo na cestě je díra, která se musí obejít, že kus od cesty se pase srnka a mohla by polekat koně, takže je lepší zastavit atd. Tuto funkci plní průvodce. Kdo nerespektuje týmovou práci, ohrožuje nejen sám sebe, ale i všechny ostatní členy výpravy. Při vyjížďkách na koních se staráme jeden o druhého. Může to být přínosným zážitkem pro pár, pro rodinu, ale i pro tým spolupracujících kolegů.

  7. PRAVIDLO: JEZDEC MUSÍ POUŽÍVAT VHODNOU OBUV, OBLEČENÍ A CHRÁNIČE
  8. Vhodná obuv jsou pohodlné a pevné tenisky s neklouzavou podrážkou, aby noha nevypadla ze třmenu, nebo ideálně jezdecká obuv. Vhodné oblečení je triko, případně i mikina s dlouhým rukávem a to i když je venku teplo, pokud s koněm projdete kolem nějakého vysokého keře mohou vás poškrábat větve na rukou. Horší varianta je kdyby jste spadli z koně a měli při tom krátké rukávy, tak se můžete velmi odřít.

    Totéž platí pro kalhoty - musí být dlouhé, aby chránily celé lýtko a musí být pevné, aby se nevyhrnovaly nohavice. Obvyklé turistické letní oblečení - triko, či tílko s krátkým rukávem a šortky, je nepřijatelné a nedá se v něj jezdit. Vhodné jsou staré, pohodlné a dobře padnoucí džíny.

    Na delší výpravu si určitě vezměte mikinu, či bundu, která se dá svinout a přivázat za sedlo a použít v případě, že se během výletu ochladí, dobré je mít s sebou i lehkou pláštěnku. Použití chráničů - jezdecké helmy, je pro dospělé dobrovolné, pro děti povinné.

  9. PRAVIDLO: NIKDY NERISKOVAT A NEPŘECEŇOVAT SVÉ SCHOPNOSTI
  10. Nezkušený jezdec by neměl s koněm nikdy zkoušet v terénu udělat cokoliv, co ještě nikdy nedělal, nebo co mu nevysvětlil průvodce. Platí pravidlo nedělat nic, čím si nejste stoprocentně jistí, že to zvládnete. Cítíte-li se například v kroku na koni nestabilně a vratce, nezkoušejte ho pobízet aby jste začali klusat nebo cválat, zbytečně by jste tím riskovali pád s koně. Máte-li pocit, že kůň vás nerespektuje a dělá si co chce a vaše autorita na něj prostě nestačí, ať se snažíte jakkoli, je lépe to vzdát a ve vyjížďce nepokračovat. Kdykoli v průběhu cesty můžete upřímně říci průvodci, že nechcete pokračovat. Nespoléhejte se na to, že "cestou se to nějak poddá", protože cestou může naopak vzniknout ještě náročnější situace a pokud koně neovládáte, může dopadnout tragicky nejen pro vás, ale i pro ostatní účastníky výpravy, jak bylo vysvětleno v pravidle číslo 3. Nikdy neberte jízdu na koni jako výzvu, při které si dokážete, že koně zvládnete, i když vás neposlouchá, protože v takovém případě ho nezvládnete neboť je nesrovnatelně silnější, než vy. Kůň velmi dobře pozná, zda jste si jisti, že ho psychicky (nikoli silou, protože to je nemožné) ovládnete. V tom případě vás bude respektovat. Ale pokud svým schopnostem sami nevěříte, pozná to i kůň a bude si dělat, co chce on.

  11. PRAVIDLO: NEJET NA KONI POKUD SE NECÍTÍM PSYCHICKY ČI FYZICKY DOBŘE
  12. Jízda na koni je pro tělo blahodárná, pracují při ní svaly, které běžně nepoužíváte, což poznáte podle toho, že druhý den po vyjížďce vás bude všude možně bolet, musíte držet záda rovně, což vám prospěje, děláte-li sedavé zaměstnání, nebo máte-li lehké potíže s páteří. Pokud však právě proděláváte nachlazení, chřipku, či jinou chorobu, nebo máte-li ztuhlé a bolestivé svalstvo z předešlého sportování, při jízdě na koni se vaše problémy pravděpodobně ještě zhorší, protože pro nezkušeného člověka je celkem náročná. Pokud nejste v psychické pohodě, především pokud se koně bojíte, nebo máte zlost, bude se to projevovat tím, že budete napjatí a vaše doteky i pohyby budou křečovité a trhavé, plné stresu. Stres se na koně okamžitě přenese a kůň ho také bude projevovat, přestane být klidný a poddajný, bude mít pocit, že hrozí nějaké nebezpečí a bude se vám bránit a tím pádem bude vyšší riziko nějaké nenadálé, nepříjemné události. Proto jezděte na koni jen pokud dokážete zachovat klid.

  13. PRAVIDLO: MÍT U SEBE MOBILNÍ TELEFON A DOKLADY
  14. Toto pravidlo je důležité v krajní situaci, nicméně i na ni musíme být připraveni, kdy jezdec, navzdory pokynům průvodce, naprosto nezvládne koně, který s ním uteče a jezdec někde spadne.V tom případě musí mít u sebe telefon, aby se mohl spojit s průvodcem, pokud není na dohled. Doklady je vhodné u sebe mít v každé situaci, nejen na koni.

    Pozor na seskakování z koně po dlouhé jízdě! Skočíte-li neopatrně, podlomí se vám pravděpodobně nohy, protože budou unavené. Sesedejte proto opatrně a pomalu.

Copyright � GRAND PRESENT 2015